Bonsaj: Fíkovník pryžodárný (Gumovník) – Ficus elastica

Obecné informace:

Tento druh fíkovníku má tmavě zelené listy, jsou tuhé a lesklé. Na vrchu rostliny bývá červené, špičaté pouzdro, ve kterém jsou schovány nové listy. Květy má, ale pouze malé, nenápadné, plodí fíky, které se ale nejí. Dříve se z této rostliny získával latex.

Náročnost: Malá

Vhodné umístění: Pokud bonsai pěstujete uvnitř, je ideální jižní strana domu, ve které je teplo a vlhko. V případě, kdy jste se rozhodli pěstovat ji venku, musíte v době prvních mrazů bonsai přemístit do skleníku nebo jiného místa, které má dostatek světla a nemrze tam. Na jaře ji umístěte nejprve do polostínu, aby si zvykla, a až poté na přímé slunce.

Teplota: Strom přežije v různém rozmezí teplot, v zimě ale potřebuje minimálně 12 °C.

Zalévání: Gumovník zalévejte v době vegetace mírně, vyhovuje jí také časté rosení.

Zemina: Využijte speciální substrát pro bonsaje a přidejte do něj trochu písku.

Hnojení: Hnojte každých 14 dní od jara do podzimu tekutým hnojivem (nezapomeňte ho ředit)

Upravování: Zastříhávat můžete často, fíkovníky rostou rychle. S drátováním začněte co nejdříve, dokud je bonsai mladá, a větve s kmenem jsou ještě měkké. Můžete drátovat kdykoliv v průběhu roku, ale nejlepší čas na to je na jaře, když se objevují nové výhonky. Přesazujte na jaře jednou za dva roky. Styly fíkovníku mohou být různé, zajímavě například vypadají vzdušné kořeny (kořeny jsou odhalené nad zeminou), semikaskádový nebo kaskádový styl, může také růst jako lijána (toho dosáhnete tak, že umístíte stromek na tmavší místo a necháte rostlinu natahovat se za světlem)

Napsat komentář