Co potřebujete vědět, než si pořídíte bonsai

Kdo by nechtěl mít doma malý roztomilý stromeček ve stylovém květináčku položený někde na pracovním stolku, že? Nebo ho mít třeba vystavený na zahradě, stejně jako ostatní stromy. Bohužel péče o bonsai je poněkud náročnější, než u obyčejných stromků. Jak se o ni starat, jakou bonsai vybrat, nebo co za vybavení vybrat? To všechno se dočtete v dnešním článku. Pro začátek si ale ujasníme jednu věc:

Co je to bonsaj?

Bonsaj není speciální druh stromu, jak si spoustu lidí myslí. Je to umění miniaturizace stromů. Slovo bonsaj se doslova překládá jako „strom v misce“ a tak si ji můžete vypěstovat téměř z jakéhokoliv stromu. Její původ je ve starověké Číně, ovšem název bonsaj je slovo Japonské.

Venkovní x pokojové bonsaje

Některým stromkům jako je například fíkus, zimostráz nebo serissa se bude dobře dařit doma. Dovnitř se více hodí tropické a subtropické druhy.  Vevnitř je s bonsajemi víc práce, protože potřebují pravidelně zalévat, jelikož jiný zdroj vody nemají. Je důležité ji umístit blízko okna, aby měl stromek dostatečný zdroj světla. Dejte si pozor na topení, ať bonsaj zbytečně nevysušujete.

 

Stejně jako květiny, i některé druhy stromů se hodí spíše ven.

U některých je totiž potřeba, aby se zazimovaly, aby dostaly energii pro další sezónu, a to nejde, pokud máte v domě celý rok 20° C. Ovšem dá se to nahradit například tmavým chladným sklepem. Jako venkovní bonsaje se hodí například jilm, javor, borovice, hloh, ginkgo nebo krabí jablko.

Pokud bude venku nad 10° C, měly by to venku zvládnout i tropické a subtropické druhy, každopádně by venkovní teplota neměla sahat níž.

Jak se o bonsaj starat?

Nejdůležitější je dohlížet na to, že je váš stromek opravdu zdravý. Pokud jste si bonsai nepěstovali ze semínka, ale chcete si ji koupit už dostatečně starou na to, abyste si s ní mohli „hrát“, ujistěte se, že je stromek v dobré kondici.

Jakmile máte bonsaj doma, nejspíš si ji budete chtít přesadit do vzhlednějšího květináče nebo misky.

  1. Květináč
    • Měl by být dostatečně velký, aby se tam vlezly kořeny a zbylo tam ještě trochu místa. Kdyby byl květináč příliš velký, nepůsobila by bonsaj zrovna esteticky. Pokud tam ještě nejsou, vyvrtejte na spodek díry, abyste zabránili uhnívání kořenů. Nepřelévejte ji. To je nejspolehlivější způsob, jak zabít jakoukoliv rostlinu. Také připravte stromku vhodnou zeminu. Vyhledejte si, z čeho by se měla pro daný druh půda skládat.
  2. Umístění
    • Zkuste bonsaji dopřát co nejvíce světla. Pokud ji máte doma, umístěte ji na co nejvíc prosluněné místo, jestli je venku, dejte ji na slunce nebo do polostínu. 
  3. Zastříhávání a upravování
    • Pokud má vaše bonsaj správné prostředí, roste, a je spokojená, můžete ji začít upravovat. Abyste jí udrželi malou, musíte ji pravidelně prořezávat. Při prořezávání si určete pohledovou stranu. To je strana, na kterou se budete dívat, stromek je z tohoto úhlu nejhezčí. Poté se stačí inspirovat obrázky na internetu, nebo se můžete kouknout na pár tutoriálů na YouTube.
    • Větve i kmen můžete tvarovat podle sebe. Stačí vám k tomu drátek a čas. Kolem požadované části obmotejte drát a poté opatrně, tak, abyste větev neulomili, ohýbejte. Pokud chcete udělat ohyb velký, nejdříve pro jistotu prsty opatrně pohybujte s větvičkou do všech směrů. Při drátování postupujte odspodu nahoru. Kontrolujte, zda není drát příliš těsný – nechcete přeci, aby se vám otiskl do kmene, pokud vidíte, že dřevo rychle roste, drát sundejte a vytvořte ohyb znovu. Až bude větev či kmen držet požadovaný tvar, můžete drát sundat.

Nezapomínejte, že čas přináší růže, a že pěstování bonsají rozhodně není závod.

Jaké vybavení se hodí pro upravování bonsají?

Pro prořezávání použijte pilku na větve nebo kleště na větve. Na menší větvičky stačí speciální nůžky na bonsaje.

Často hnojte, ale hodně řeďte.

Na upravování půdy použijte hrabičku, k přesazování využijte lopatku.

Na drátování využijte speciální tvarovací dráty.

Všechny pomůcky by měly být k dostání ve větších zahradnictvích, případně na internetu.

Napsat komentář