Jak vybrat misku na bonsai?

Jak už jste jistě mnohokrát slyšeli, pokud už jste si o bonsajích něco zjišťovali, slovo bonsai znamená „strom v misce“. Vybírání misky je velmi důležité pro finální vzhled. Můžete mít stromek upravený sebelíp, ale pokud ji doplníte o nevhodně zvolenou misku, bude vaše bonsaj působit zvláštně.

Dokonalá miska pro přesně vaši bonsai může být velmi drahou záležitostí, avšak dají se sehnat i poměrně levné varianty. V každém případě se při koupi snažte přemýšlet nad tím, jak vaše bonsai vypadá, jak velkou a hlubokou misku budete potřebovat, jaké tvary a barvy se vám líbí, abyste nakonec neskončili s nevyužitým kouskem. To, jak správně misku vybrat, si povíme v tomto článku.

Jakou velikost misky potřebuje moje bonsai?

Tohle je asi první otázka, kterou si položíte. Existuje pár obecných pravidel, kterými se při výběru můžete řídit:

  • Hloubka misky by měla být rovna šířce kmene, který je těsně nad úrovní půdy
  • U oválných či obdélníkových misek by měl být průměr misky 2/3 výšky stromu
  • U kulatých misek by měl být průměr misky 1/3 výšky stromu

Tímhle se však nemůžete orientovat, pokud má vaše bonsai nějaké anomálie. Pro bonsaje s neobvykle širokými korunami bude potřeba miska širší, pro ty s nadměrně širokým kmenem by se mohla hodit miska hlubší.

Jaký tvar misky se k mojí bonsaji hodí?

Existuje veliká spousta nejrůznějších tvarů a stylů misek. Vyberte takovou, která bude s vaší bonsají harmonizovat. Prohlédněte si vaši bonsai, a rozhodněte se, zda je vaše bonsai „holka“, nebo „kluk“. Toto určování je velmi subjektivní. Většina stromů je totiž kombinace obou, je tedy na vás, kterou stranu si zvolíte. Mějte ale na paměti, že pokud je vaše bonsai výrazně ženská, tak mužská miska bude s největší pravděpodobností vypadat nešikovně, a toto platí i naopak.

Jaký je rozdíl mezí ženskou a mužskou bonsají?

Mužská bonsai vypadá silně, může mít kmen kuželovitého tvaru, hrbolatou kůru, kostnatě působící větve. Nebo má například silný, rovný kmen a neuspořádanou korunu.

Naopak ženská bonsai působí spíše elegantněji, má hladkou kůru, zvlněný kmen a větve. Jejich koruny jsou urovnané a nevýrazné zužování.

Některé druhy stromů jsou předurčeny k tomu, aby byly mužské, a to například borovice či hloh. Stejně tak například japonský javor je přirozeně ženský.

Pokud jste už určili, jestli tedy máte holku nebo kluka, můžete začít s hledáním misek, které jsou stejného „pohlaví“.

Hlubší čtvercové misky s ostrými hranami a výraznými ornamenty pomůžou dodat bonsaji její mužský vzhled. Plytké kulaté misky s jemnějšími linkami a zaoblenými tvary jsou vhodné pro zvýraznění ženskosti. Existují také však misky, které jsou víceméně neutrální, a můžete je použít pro oba druhy.

U misky pro bonsai není na škodu mít nožičky. To, že nádoba neleží celou plochou na například stole, pomůže půdě s dýcháním, prosycháním ale také to změní celý vzhled misky. Můžete je najít jemné i v silné, robustní variantě.

Jakou si ale vybrat barvu? Zkuste zvolit takovou, aby se buď doplňovala, nebo ladila s barvami vašeho stromu.  Můžete se například inspirovat podzimními listy vaší bonsaje, popřípadě kůrou či květy, pokud vám stromek kvete. Nejsou v tom moc pravidla, můžete dát na váš instinkt. Pokud si ale opravdu nevíte rady, tak se koukněte na tyto osvědčené kombinace, se kterými nešlápnete vedle:

Světle hnědá: javor, jilm, buk, dub, modřín, hloh, jasan, jinan

Středně hnědá: jilm, bříza, jasan, javor

Tmavě hnědá/červenohnědá/neglazovaná červená: borovice, jalovec, skalník, modřín (a další jehličnany), azalky

Bílá/šedá: hloh, dub, javor, jasan

Světle zelená: javor, jasan, buk

Tmavě zelená: javor, azalka, čínský jilm, skalník

Světle modrá: azalka, jabloň (a další kvetoucí druhy)

Matná modrá: javor, jalovec, borovice, azalka

Matná zelená: borovice, jalovec,  javor, azalka (tato barva by měla vyhovovat téměř každému stromu, protože jsou to barvy, které jsou kolem něj v přirozeném stavu.

Napsat komentář