Jak je to s cenami bonsají?

Bonsaje jsou díla, která se neustále mění, protože se jedná o skutečné stromy, v průběhu času rostou. Jak tedy můžeme správně ocenit bonsai? Bonsaje jsou umělecká díla, takže mnohdy cena nemá nic společného s materiálem. Jedná se spíš o čas, který byl do dané bonsaje investovaný.

Běžná bonsai stojí okolo 500 korun a jsou dostupné v každém obchodě s bonsajemi. Bohužel dostupnost bonsají vyšší kvality je značně limitovaná. A stromy té nejvyšší kvality se bohužel dědí z generace na generaci, takže se k takovým kouskům dostat, pokud chcete začít, je velmi obtížné.

Co určuje cenu bonsaje?

Jelikož jsou bonsaje považovány za živý organismus, který je těžko udržitelný naživu dlouhodobě, tak mezi ty nejcennější kousky patří ty, které jsou staré mnoho let a vypadají nejvíc zdravě. Nejdražší stromy, které známe, byly pěstovány v misce po mnoho generací.

Tloušťka kmene

Bonsai nabývá na ceně i tím, jak se jí rozšiřuje kmen. Ale jak dostanete široký kmen, když bonsai od mala upravujete? V Číně produkují nejlevnější bonsaje, využívají techniku, při které nechají strom několik let růst. V momentě, kdy strom dosáhne správné šířky, je sestříhán i na požadovanou výšku. Poté se čeká několik let, než znovu obrazí větvemi. Tento celý proces trvá 3-5 let.

Avšak bonsaj je ceněna podle toho, jak vypadá, a široký kmen za krátkou dobu nevypadá tak pěkně, jako přirozeně zestárlý strom, který svůj kmen rozšiřoval po malých částech zároveň s větvemi.

Jaká je nejdražší bonsai na světě?

Nejdražší bonsai na světě je několik století stará borovice, která byla prodána za neuvěřitelnou částku 1.3 milionů dolarů. To je v přepočtu asi 28.5 milionů českých korun. Tento prodej se uskutečnil na bonsai shromáždění v Takamatsu v Japonsku.

Je to neskutečný strom. Vyznačuje se také šokující délkou života a stavem, v jakém se po takové době nachází. Jeho věk je odhadován na 800 let. Je až nereálná představa, kolik generací tuhle rostlinu opečovávalo.

Nejstarší bonsaje

1) Fíkus bonsai v Crespi, Itálie – přes 1000 let

2) Jalovce v Mansei-en, Japonsko – testováno a prokázáno, že je starší než 1000 let
3) 800 let starý strom v Shunka-en od Kunia Kobayashiho

Napsat komentář