Bonsaj: Fíkovník smokvoň – Ficus carica

Obecné informace: 

Tento druh fíkovníku plodí jedlé plody fíky, které se sklízí nejčastěji od září do října, kvete od března do července, barva květu je zelená, barva listů taktéž.

Náročnost: Malá

Vhodné umístění: Teplé slunné místo. Pokud bonsai pěstujete uvnitř, je ideální prosluněná jižní strana domu. V případě, kdy jste se rozhodli pěstovat ji venku, musíte v době prvních mrazů bonsai přemístit do skleníku nebo jiného místa, které má dostatek světla a nemrze tam. Na jaře ji umístěte nejprve do polostínu, aby si zvykla, a až poté na přímé slunce.

Teplota: Mladší rostliny nevystavujte příliš nízkým ani vysokým teplotám. Ty starší už jsou odolnější, snesou teploty až do -10 °C, přesto je vhodné myslet na to, že rostlina pochází ze subtropického podnebí, takže má radši teplo.

Zalévání: V letních měsících by měla být půda neustále navlhlá. V zimě, poté, co opadá listí, omezte zalévání na takové množství, aby mezi jednotlivým zaléváním byla půda skoro vyschlá.

Zemina: Využijte speciální substrát pro bonsaje a přidejte do něj trochu písku. Půda potřebuje být dostatečně provzdušněná

Hnojení: Mladší rostliny je vhodné hnojit každých 14 dní od jara do podzimu tekutým hnojivem (nezapomeňte ho ředit) a také dvakrát za sezónu přidat organické hnojivo ve formě prášku. Starší rostliny stačí hnojit jednou měsíčně.

Upravování: Co se týče zastřihávání, nebojte se fíkovník zastřihávat průběžně přes rok, dosáhnete tím malých lístků. S drátováním začněte co nejdříve, dokud je bonsai mladá, a větve s kmenem jsou ještě měkké. Můžete drátovat kdykoliv v průběhu roku, ale nejlepší čas na to je na jaře, když se objevují nové výhonky. Přesazujte v zimě, před tím, než se objeví nové výhonky každé dva roky. Styly fíkovníku mohou být různé, zajímavě například vypadají vzdušné kořeny (kořeny jsou odhalené nad zeminou), semikaskádový nebo kaskádový styl

Napsat komentář