Citroník limonový (Citronovník pravý) – Citrus limon

Obecné informace: Jak je nejspíš jasné, plodem citronovníku jsou námi dobře známé kyselé žluté citrony vejčitého tvaru. Tyto plody vzniknou z bílých květů s narůžovělým nádechem. Tyto květy mají také svou specifickou vůni. Listy jsou malé, zubaté, zelené. Období květu nejčastěji začíná zjara. Citrony kvetou nepravidelně několikrát do roka.

Náročnost: Střední

Vhodné umístění: Ideální místo pro vaši bonsai by mělo být teplé a dobře prosluněné. V našich podnebných podmínkách není vhodné pěstovat citronovník celoročně venku, proto minimálně přes zimní měsíce umístěte citroník dovnitř.  Pro zazimování využijte místo s teplotou 5-15 °C.

Teplota: Jak je zmíněno již výše, citrusy mají rády teplo. Pro správný růst a vývoj nesnesou teploty nižší než 7 °C. Citroník má původ v Číně.

Zalévání: V létě je potřeba dodržovat častou a vydatnou pravidelnou zálivku, ale krátkodobé sucho citroník snese. V zimních měsících můžete zvolnit.

Zemina: Citrusy obecně mají rády mírně kyselou zeminu. Toho docílíte například přidáním rašeliny do klasického substrátu na bonsaje. Půda by měla být propustná.

Hnojení: Hnojte speciálním hnojivem určeným pro citrusy jednou týdně od jara do podzimu.

Upravování: Abyste dosáhli bohatého větvení, často rostlinu prořezávejte. Drátovat můžete přes celý rok. Přesazujte jednou za dva až tři roky. Nejvhodnější bude vytvořit vzpřímený styl či dvojkmen.

Napsat komentář