Bambus – Bambusa

Obecné informace: Existuje velké množství různých druhů bambusů, i rostlin které se bambusům velmi podobají. Bambus je obecný název pro trávu z čeledi lipnicovitých (Ano, bambus je tráva, ne strom). Má tvrdý dřevnatý stonek, ze kterého vyrůstají větve a listy. Roste velmi rychle. Je ideální pro nadšené začátečníky, jednoduše se upravuje.

Náročnost: Malá

Vhodné umístění: Většinu druhů bambusů je vhodně umístit do pokoje s dostatkem slunce, nejlépe k oknu orientovaném na jih. Některé druhy bambusů snesou i venkovní teploty (např. Rákosovec lesklý), pokud jsou umístěny na prosluněném místě vaší zahrady.

Teplota: Uvnitř je vaši bonsai je nejlepší dát na místo, kde je poměrně teplo (pokojová teplota). Bambus se přirozeně vyskytuje v tropickém podnebí. Venkovní bambusy by měli zvládnout české mrazy bez větších obtíží.

Zalévání: Bambusy je potřeba dostatečně zalévat každý den, ale ujistěte se, že máte vhodný substrát.

Zemina: používejte dobře provzdušněný substrát, nejlépe s větším množstvím písku, aby vám zemina dobře prosychala.

Hnojení: Hnojte pravidelně tekutým hnojivem jednou týdně, a to přes celý rok, pokud máte bambus uvnitř, anebo pouze v období růstu, pokud je umístěn venku. Používejte hnojivo určené pro bonsaje.

Upravování: Zastřihujte podle potřeby, ovšem jak je již zmíněno výše, bambusy rostou poměrně rychle. Drátovat i zastřihávat můžete přes celý rok (nejlepší je však drátovat brzy zjara), přesazujte na jaře cca jednou za dva roky.  Ze stylů uprav bonsají se nejvíce logicky hodí „lesík“.

Napsat komentář